ONKOPRZESTRZEŃ KREATYWNA
Zachęcamy do zainteresowania się projektem „Onkoprzestrzeń kreatywna” Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacji Twórczość i Dokumentacja.
„Onkoprzestrzeń kreatywna” adresowana jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych, pacjentów onkologicznych i aktywnie działających pacjentów onkologicznych w różnych grupach wiekowych, zarówno ludzi młodych, dorosłych, jak i seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych oraz ich bliskich. Organizatorzy zapraszają do udziału przedstawicieli organizacji pacjentów – liderów organizacji, pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich, wolontariuszy.
Główną ideą projektu jest popularyzacja metod obniżających stres w środowiskach dotkniętych chorobami nowotworowymi jako silnego, pozytywnego bodźca poprawiającego zdrowie psychiczne i fizyczne oraz jakość życia osób zmagających się z chorobą nowotworową.
TRWAJĄ ZAPISY NA WARSZTATY Z MALARSTWA I RZEŹBY ORAZ NA WARSZTATY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Misją „Onkoprzestrzeni kreatywnej” jest inspirowanie do przyjmowania aktywnej i twórczej postawy pozwalającej na przekierowanie negatywnych emocji związanych z chorobą w pozytywne działania kreatywne w różnych obszarach życia, wskazywanie na uzdrawiającą rolę kreatywności i samorozwoju poprzez różne formy zajęciowe.
Organizatorzy pragną budzić świadomość i uczyć, że aktywna postawa wobec życia może nas wspierać w trudnych chwilach, pomagać powrócić do normalnego życia, dawać nadzieję na przyszłość i otwarcie się na świat, promować nowe rozumienie zdrowienia i nowe kreatywne postawy wobec choroby, aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci i wycofaniem z wszelkiej społecznej i kreatywnej aktywności, dawać wsparcie przywracające nadzieję i chęć życia, które polega na kreowaniu zdrowych myśli i przekonań wspartych twórczością i zabawą, ruchem, relaksem i zaspokojeniem psychicznych, społecznych i duchowych potrzeb pacjenta i jego rodziny.
Zwieńczeniem projektu będzie realizacja filmu, który rozprowadzany przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych trafi do pacjentów, ich rodzin i bliskich, a także do środowiska psychoonkologicznego. Relacje filmowe będą dostępne także na YouTube i stronach www realizatorów. Publikacja artykułów poświęconych tematyce prowadzonych zajęć zamieszczona zostanie w czasopiśmie „Głos Pacjenta Onkologicznego” wydawanego przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych.
W ramach zadania przeprowadzonych zostanie pięć czterodniowych dwumodułowych warsztatów wyjazdowych dla osób zagrożonych silnym stresem i depresją, przede wszystkim pacjentów onkologicznych, ich rodzin, bliskich oraz osób pracujących z chorymi:
-
warsztaty plastyczne, w tym rysunku, malarstwa i rzeźby z gliny, zakończone wystawą prac, -
kurs języka angielskiego dla przedstawicieli organizacji onkologicznych, słownictwo poświęcone zwiedzaniu, podróżom, hobby i zdrowiu, -
warsztaty choreoterapii i tańca tradycyjnego, zakończone potańcówką, -
warsztaty relaksacyjne i ograniczające stres, trening mindfulness oraz warsztaty emisji głosu, -
warsztaty języka filmowego i fototerapii zakończone wystawą zrealizowanych prac.
Warsztaty odbędą się w Sierakowie niedaleko Poznania i w Wągrowcu, ale również w Warszawie przewidziano inspiracyjne spotkania z gośćmi oraz projekcje filmowe.
Dana osoba może wziąć udział wyłącznie w jednym wybranym przez siebie warsztacie.
Bardzo istotna w projekcie jest rola filmu dokumentalnego pt. „Onkoprzestrzeń kreatywna”, skierowanego do pacjentów i środowisk medycznych. Film będzie wielopłaszczyznową, subiektywną wypowiedzią artystyczną stanowiącą inspirację dla pacjentów do przyjmowania postaw nacechowanych nadzieją i wolą życia, pozytywnego myślenia i aktywnego udziału w procesie zdrowienia. Nadrzędną ideą filmu ma być wsparcie osób dotkniętych rakiem, wskazanie skutecznych metod radzenia sobie z chorobą, głównie w zakresie kreatywności i wybranych technik ograniczających stres.
W związku z powyższym konieczne jest aby Uczestnicy wyrazili zgodę na nagrywanie, występ w filmie oraz publikowanie tych materiałów w przestrzeni internetowej.
TRWAJĄ ZAPISY NA WARSZTATY Z MALARSTWA I RZEŹBY ORAZ NA WARSZTATY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Warsztaty 4-7 lipca, Sieraków
-
WARSZTATY PLASTYCZNE: PODSTAWY RYSUNKU I MALARSTWA (grupa 15-osobowa) – 4-7 lipca 2018 r. – Sieraków Wielkopolski (k. Poznania)
-
I WARSZTAT Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO – Przedmiotem szkolenia będzie słownictwo w zakresie podróży, zwiedzania, hobby (grupa 15-osobowa) – 4-7 lipca 2018 r. – Sieraków Wielkopolski (k. Poznania)
Warsztaty 8-11 lipca, Sieraków
- WARSZTATY PLASTYCZNE: RZEŹBIARSKA FORMA PRZESTRZENNA (grupa 15-osobowa) – 8-11 lipca 2018 r. – Sieraków Wielkopolski (k. Poznania)
- II WARSZTAT Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO – Przedmiotem szkolenia będzie słownictwo w zakresie terminologii związanej ze zdrowiem (grupa 15-osobowa) – 8-11 lipca 2018 r. – Sieraków Wielkopolski (k. Poznania)
Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport autokarem z Poznania (Dworzec Letni)do Sierakowa Wielkopolskiego po uprzednim zapisie.
Odjazdy autokaru:
I GRUPA WARSZTATOWA
4 lipca 2018 r. – odjazd autokaru z Dworca Letniego (Poznań) o godzinie 12.00 do Sierakowa Wielkopolskiego
7 lipca 2018 r. – wyjazd z Sierakowa Wielkopolskiego o godzinie 10.00 do Poznania
II GRUPA WARSZTATOWA
8 lipca 2018 r. – odjazd autokaru z Dworca Letniego (Poznań) o godzinie 12.00 do Sierakowa Wielkopolskiego
11 lipca 2018 r. – wyjazd z Sierakowa Wielkopolskiego o godzinie 10.00 do Poznania
Wszelkie informacje na temat realizacji projektu i uczestnictwa w nim można otrzymać telefonicznie: 22 428 36 31 oraz pod adresem mailowym:
ewa@pkopo.pl
Po więcej informacji zapraszamy na stronę PKPO
Projekt „Onkoprzestrzeń kreatywna” jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.