Ostatni tegoroczny trekking „Razem przez góry” upłynął pod hasłem profilaktyki!
Za nami już ostatni tegoroczny trekking. Również tym razem Uczestniczki udały się do Zakopanego, kontynuując górską wyprawę Amazonek w ramach projektu „Razem przez góry” organizowanego przez Poznańskie Towarzystwo Amazonki, finansowanego ze środków PEFRON. Zaprawione w nordic walkingu Uczestniczki odwiedziły Kasprowy Wierch, gdzie podziwiały przepiękne widoki, następnie ruszyły do schroniska na Kalatówki, a w dniu kolejnym odwiedziły Morskie Oko. Wyjazdowi towarzyszyła wyśmienita atmosfera. Ostatni tegoroczny wyjazd był także okazją do poszerzania wiedzy turystów oraz mieszkańców Zakopanego. Amazonki ubrane w różowe stroje rozdawały ulotki, aby na szlakach górskich propagować zdrowy tryb życia oraz zachęcać kobiety w wieku 50-69 lat do badań mammografii przesiewowej i badań USG piersi. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej eskapady.
Projekt powstał po to, aby dawać świadectwo innym pacjentom onkologicznym, że z chorobą nowotworową można żyć i wrócić do aktywności i zdrowia. Niesie nadzieję pacjentom i ich bliskim na lepsze jutro. Amazonki uczestniczące w trekkingach pokazują jak ważna jest aktywność fizyczna i ruch w procesie rehabilitacji po chorobie jak również utrzymaniu dobrego stanu zdrowia przez kolejne lata.
Więcej informacji o projekcie oraz możliwości wzięcia udziału pod tym linkiem:
Fotorelacja – Zakopane, 21 – 26 października
Amazonki od ponad 20 lat promują aktywną rehabilitację poprzez uprawianie sportów, marsze, spacery, biegi. Jako pierwsze rozpoczęły profesjonalne zajęcia dla kobiet po leczeniu raka piersi, przywracające sprawność i niwelujące objawy obrzęku limfatycznego ręki. Krystyna Wechmann zainspirowana kompleksowym systemem opieki nad kobietami w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rozpoczęła przed laty wdrażanie podobnych rozwiązań w Klubach Amazonek oraz walczyła o zmiany w polskim systemie opieki zdrowotnej. Jej upór i nieugiętość doprowadziły m.in. do refundacji wyjazdów sanatoryjnych czy rękawów przeciwobrzękowych, organizacji corocznych zawodów łodzi smoczych wraz z symboliczną ceremonią kwiatową.
Sport i aktywność fizyczna chorych onkologicznie, która przed laty wydawała się być rzadkością, a nawet była odradzana przez lekarzy, obecnie jest sposobem na poprawę samopoczucia i szybszą regenerację. Usprawnia układ immunologiczny oraz zmienia perspektywę, daje poczucie sprawczości i decydowania nad własnym życiem, którego tak bardzo brakuje chorym po diagnozie raka.
Projekt pn . ,,Razem przez góry” w ramach, którego są organizowane Trekkingi realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.