Kochane Amazonki!
W tym niełatwym dla wszystkich czasie pragniemy przesłać słowa otuchy, nadziei i wiary na najbliższe dni czy tygodnie. W umysłach i sercach pojawia się przeczucie, że tak jak przeszłyście krętą i pełną wysiłku drogę diagnozy i leczenia, tak też obecne zawirowania i próby będziecie potrafiły zmienić w dobro… dlatego życzymy by był to dla Was czas nie tylko pełen zdrowia i wiosennej zadumy, ale i podjęcia kwarantannowego samorozwoju oraz pamiętania o tych, co blisko i dalej. Niech idea wzajemnego wsparcia i w tej trudnej codzienności będzie silna i solidaryzująca. Mimo pozostawania w domach niech Wasze myśli i słowa płyną do tych, którzy w tym okresie najbardziej tego potrzebują, a pewnie o tym nie mówią…
Przeczytajcie też parę wskazówek, które pomogą Wam trwać we względnie dobrej formie psychicznej w aktualnej sytuacji ?:
1. Ustal, w jakich porach dnia – raz czy dwa – będziesz czytała o faktach z wiarygodnych źródeł, rób to po to, aby nieustanny napływ i nadmiar informacji nie wzbudzał Twego dyskomfortu. Unikaj też wyolbrzymiania interpretując fakty i dramatyzowania, aby nie eskalować własnego napięcia oraz nie rozkręcać spirali strachu wśród bliskich Ci ludzi (szczególnie nie rób tego w obecności dzieci).
Lepiej poświęć się teraz odkrywaniu nowego porządku i sensu, przewartościowywaniu tego, co niełatwe lub po prostu na robienie tego, na co w zabieganej codzienności nie było czasu lub na docenienie czasu właśnie.
2. Całkowicie normalne w obecnej dotykającej Cię sytuacji jest odczuwanie silnego napięcia.
3. Ważne jest teraz, abyś dbała zarówno o zdrowie fizyczne, jak i o psychiczne. Zatem nie tylko korzystaj z dobrodziejstw możliwej aktywności fizycznej, odpowiednio się odżywiaj, wysypiaj i odpoczywaj, ale też pamiętaj o dostępnych w tym czasie kontaktach z rodziną przyjaciółmi (np. telefonicznych, elektronicznych) i sprawianiu sobie drobnych przyjemności.
4. Na siłę nie próbuj szukać nowych ani też nie korzystaj z tych szkodliwych strategii radzenia sobie z napięciem (jak np. stosowanie leków, picie alkoholu, palenie papierosów), wykorzystuj te, które sprawdzały się w Twoim życiu do tej pory.
5. Zaopiekuj się, tak jak to możliwe teraz, osobami doświadczającymi izolacji, wyobcowania, stygmatyzacji. Poszukaj form wsparcia, dzięki którym będziesz mogła dodać im otuchy, pomóc w wytchnieniu, przekazać siłę i nadzieję, zapewnić o tym, że nie zostaną osamotnieni.
6. Jeżeli samej trudno Ci pokonać obawy i mierzyć się z otaczającą rzeczywistością, poszukaj wsparcia profesjonalistów – wielu z nich udziela teraz bezpłatnego wsparcia on-line.
7. I pamiętaj: Szczęście i nieszczęście leżą w sposobie, w jaki przyjmujemy wydarzenia, a nie w naturze samych wydarzeń (A. de Mello: Pasterz lubi wszystkie rodzaje pogody.).
(Katarzyna Cieślak na podstawie dr Julie Highfield, Consultant Clinical Psychologist, Cardiff Critical Care w tłumaczeniu R. Szulborskiego www.ics.ac.uk)