Centrum Wolontariatu Onkologicznego
Drogie Amazonki,
przypominamy, że Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” w porozumieniu z Polską Koalicją Organizacji Pacjentów Onkologicznych w roku 2012 przedstawiła swoje plany zapowiadające utworzenie profesjonalnego wolontariatu onkologicznego, który działałby 24 godziny na dobę. Ze względu na brak wsparcia finansowego ninijeszego projektu w ostatnich latach nie udało się wdrażać programu w życie.
Jednak Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” informuje, że w najbliższym czasie dołoży wszelkich starań, by znaleźć firmy służące wsparciem finansowym, umożliwiającym wprowadzenie niniejszego projektu w życie.
Poniżej zamieszczamy wypowiedź Krystyny Wechamnn z 2012r. :
– W Polsce utworzenie profesjonalnego wolontariatu onkologicznego jest sprawą szalenie ważną. Każdy człowiek, u którego zdiagnozowano nowotwór potrzebuje wsparcia – nie tylko fizycznego, ale często psychicznego – powiedziała PAP wiceprezes organizacji pacjentów Krystyna Wechmann, która inicjuje utworzenie wolontariatu.
– Dzisiaj, kiedy pacjent onkologiczny dzwoni po pomoc do centrum wolontariatu w danym województwie, to tej konkretnej pomocy nie uzyskuje – jest odsyłany do działających w tym regionie fundacji i stowarzyszeń. A pacjenci potrzebują pomocy konkretnej i stałej” – tłumaczyła pomysłodawczyni wolontariatu.
Wechmann, która jest także prezesem Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, podkreśla, że mają one ok. 1,2 tys. przeszkolonych przez psychologów wolontariuszek, które regularnie wspierają chore kobiet. Ale pomocy potrzebują też inni pacjenci.
– Moją ideą jest połączenie sprawdzonych wolontariatów prowadzonych przez hospicja, amazonki i wybrane fundacje i stworzenie jednej silnej sieci wolontariuszy w 16 województwach, którzy odpowiedzą na konkretne potrzeby chorych – dodała Krystyna Wechmann.
Zgodnie z jej planem, każdy wolontariusz zadeklaruje, jakiej konkretnie pomocy może udzielić i to będzie miał przypisane do swojej kartoteki. – Np. Amazonka odwiedzi chorą osobę w szpitalu, a ktoś inny przewiezie ją na chemioterapię, ugotuje obiad, zrobi zakupy. W każdym województwie będą koordynatorzy, którzy wyślą konkretnego wolontariusza do konkretnego pacjenta w konkretnej sprawie – tłumaczyła Wechmann.
W jej ocenie, koszt utworzenia wolontariatu, który polegałby na możliwości skorzystania z opieki przez pacjenta 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, wyniósłby ok. 1,5 mln zł. O pieniądze organizacja będzie starać się m.in. w Ministerstwie Zdrowia.
Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych reprezentuje ponad 80 tys. pacjentów onkologicznych w Polsce. Uczestniczy regularnie w posiedzeniach sejmowej i senackiej komisji zdrowia oraz w spotkaniach w Ministerstwie Zdrowia, proponując zmiany służące podnoszeniu standardów diagnostyki i terapii nowotworów.
Zarząd Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”