Jest jak Jest – Mam Wybór! to kampania edukacyjna
skierowana do wszystkich kobiet zmagających się z nowotworem piersi,
Amazonek należących do Federacji, mediów, a także do szerokiej opinii publicznej.

GŁÓWNE ELEMENTY KAMPANII:

• Spektakl „Jest jak jest” w Twoim mieście – sprawdzaj na facebooku Federacji Stowarzyszeń Amazonki, gdzie aktualnie możesz zobaczyć spektakl, w którym Agnieszka Różańska, aktorka poznańskiego Teatru Nowego wciela się w postać Prudencji – kobiety zmagającej się z chorobą nowotworową. Spektakl w reżyserii Tomasza Szymańskiego jest adaptacją tekstu Maliny Stahre-Godyckiej - poznanianki od wielu lat mieszkającej w Szwecji. Po każdym spektaklu organizujemy spotkanie z udziałem członkiń jednego z 210 lokalnych klubów Amazonek.
    • Rozmawiaj z bliskimi – Nie bój się rozmawiać ze swoimi najbliższymi – rodziną, przyjaciółmi, także na najtrudniejsze tematy związane z chorobą. Zaproś ich na spektakl, aby uświadomić im, że choroba to część życia, a nie temat tabu.
  • Partnerska współpraca z lekarzami – Masz prawo pytać swojego lekarza i wspólnie z nim decydować, jaka metoda leczenia jest najlepsza dla Ciebie. Chcemy wzmocnić dialog i wzajemne zrozumienie pomiędzy lekarzami i osobami chorymi (zrozumienie ich potrzeb, obaw, oczekiwań), tak, by efekty leczenia były jak najlepsze.
    • Poznaj dostępne metody leczenia i pytaj lekarza, która jest najlepsza dla Ciebie.
    • Rozmawiaj nie tylko z lekarzem – do Twojej dyspozycji są także psychologowie w ośrodkach onkologicznych i personel: pielęgniarki, terapeuci.
    • Dowiedz się jakie są zalecenia European Society for Medical Oncology (ESMO) dotyczących udziału pacjenta w wyborze metod terapii - Lekarz powinien w pierwszej kolejności brać pod uwagę względy medyczne, ale równie ważne powinny być preferencje pacjenta, jego status socjoekonomiczny i psychologiczne aspekty leczenia.
  • Materiały edukacyjne – poradnik pt. RAK PIERSI od diagnozy do leczenia.

OBEJRZYJ SPOT KAMPANIJNY

Na dole strony lub bezpośrednio pod tym adresem.

PRZESŁANIE KAMPANII „JEST JAK JEST – MAM WYBÓR”:

• Nie rezygnuj z życia - Choroba nowotworowa oznacza pewien nowy etap w życiu chorych kobiet i ich rodzin – jest jak jest, ale nie można rezygnować z życia;
  • Rozmawiaj i pytaj - Komunikacja z lekarzem / zespołem lekarzy, psychologiem, rodziną
    i bliskimi jest ogromnie ważna – jest jak jest, ale musimy nauczyć się rozmawiać o chorobie, o życiu w chorobie;
  • Jest jak Jest to także przesłanie dla kobiet, które osiągnęły 5-letnią remisję, zaś stale obawiają się o nawrót choroby; to stan, w którym trzeba nauczyć się żyć, tak by choroba nie odebrała nam prawa do cieszenia się życiem „po raku”;
  • Jest jak Jestto wreszcie próba przełamania etosu i działań pod znakiem „różowej wstążki”, to codzienność w chorobie nowotworowej tysięcy Polek zmagających się
    z rakiem, a nie jedynie akcje, które mają na celu solidaryzowanie się z kobietami chorymi na raka piersi;
  • Jest jak Jest – to także odniesienie do niedoskonałości systemu ochrony zdrowia, który stawia przed Amazonkami bardzo wysokie wymagania, zaś przed chorymi – nierzadko konieczność podjęcia indywidualnych starań o niezbędną opiekę, dostęp do leków czy rehabilitacji;
  • Jest jak jest, ale to nie przekreśla prawa do godnego życia z chorobą nowotworową i leczenia zgodnie z najlepszą wiedzą medyczną;
  • Jest jak Jest – to także przesłanie dla Amazonek działających w Federacji i duża potrzeba pracy na rzecz zmiany świadomości; dziś to nie sama idea marszy czy organizowania badań profilaktycznych jest narzędziem dla dalszego rozwoju ruchu Amazonek, ale pozyskiwanie edukacja, mądre zarządzanie rozwojem klubów i gromadzenie środków na akcje i działania dające największe korzyści dla samych chorych i ich bliskich.
Z bagażem ponad 20 lat doświadczeń, zapleczem 210 klubów, zespołem ponad 1200 ochotniczek i 25 tysięcy zrzeszonych Amazonek – jako Federacja jesteśmy gotowi, by wejść w nowy etap aktywności naszego ruchu. Jestem przekonana, że czas na propagowanie raka piersi wyłącznie przez pryzmat akcji pod znakiem „różowej wstążki” już minął, a nadal tak bardzo wiele jest do zrobienia. Tak jeśli chodzi o dalsze szerzenie świadomości, jak i pracę, na rzecz Amazonek i wszystkich kobiet zmagających się z rakiem piersi. Dlatego właśnie główna idea kampanii Jest jak jest – Mam Wybór! to skupienie się wokół kobiet chorych na raka piersi, niezależnie od podtypu czy etapu choroby i pokazanie, że rak piersi musi być traktowany jak choroba przewlekła, z którą przyszło nam żyć. I co niezwykle ważne – że nie odbiera nam prawa do „normalnego” i godnego życia”Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

PORADNIK DLA PACJENTEK leczonych z powodu raka piersi

Poradnik powstał z myślą by droga przez chorobę była drogą do zdrowienia. Znajdują się tu odpowiedzi na podstawowe pytania. Konsultantem merytorycznym są prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki oraz psychoonkolog mgr Katarzyna Borowicz. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym poradniku pomogą w podejmowaniu świadomych wyborów.

Poradnik do pobrania pod tym adresem.

KONTAKTY:
Znajdź Twój najbliższy klub Amazonek, przyjdź i dowiedz się więcej