Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w okazji Dnia Kobiet 8.03.2017

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca 2017 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie pod hasłem „Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę”. Dyskusja w Ogrodzie Zimowym z udziałem zaproszonych kobiet dotyczyła wsparcia chorych na raka piersi. W spotkaniu udział wzięła silna reprezentacja Federacji Stowarzyszeń Amazonki - Liderek Stowarzyszeń z całego kraju wraz z Prezes Krystyną Wechmann na czele.

Przybyłych gości wraz z małżonką przywitał Prezydent RP Andrzej Duda, który złożył paniom życzenia z okazji Dnia Kobiet.

Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że Dzień Kobiet to okazja do rozmowy o różnych wymiarach kobiecości. – My kobiety lubimy być razem – stwierdziła. – Myślę, że to bycie razem i nasza kobieca, szczególna wrażliwość budzą siłę, a przede wszystkim powodują, że można zrobić coś dobrego – zaznaczyła w swoim wystąpieniu Pierwsza Dama.

Wspomniała, że inspiracją do tego, by zorganizować środowe wydarzenie, były jej wcześniejsze rozmowy z pacjentkami chorymi onkologicznie. – Muszę przyznać, że te spotkania były z jednej strony dla mnie w pewnym sensie zaskakujące, ale z drugiej strony niezwykle budujące, ponieważ poznałam uśmiechnięte, pełne życia panie, które często, choć osłabione chorobą, to emanujące taką niezwykłą energią, entuzjazmem i siłą – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

Debata w siedzibie głowy państwa odbyła się we współpracy z Fundacją Żyjmy Zdrowo Iwony Schymalli, która poprowadziła całe spotkanie. W panelach dyskusyjnych wzięli udział lekarze, specjaliści psychologii, onkologii, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz zaproszone kobiety zmagające się z rakiem piersi.

O aspektach psychologicznych kobiecej siły mówiła Maria Rotkiel, psycholog i terapeuta. Kolejna część poświęcona była kobiecym relacjom, które pomagają radzić sobie z chorobą. Jako pierwsza zabrała głos Agnieszka Baka, która w trakcie ciąży dowiedziała się, że jest chora na raka piersi. O wsparciu dla kobiet z podobnym problemem opowiedziała Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll, dr n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog z Oddziału Zachowawczego w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie, a także Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Zwrócono również uwagę na kampanię „Wykorzystaj czas na życie” zorganizowaną przez Fundację Żyjmy Zdrowo, która uzyskała honorowy patronat Małżonki Prezydenta. Zaprezentowano fragment dokumentu „Chce mi się żyć” w reżyserii Atheny Sawidis. Obecne w Pałacu Prezydenckim bohaterki filmu zaznaczały, że istotną częścią ich leczenia było okazywane wsparcie – zarówno to ze strony lekarzy, jak i ich najbliższych.

W dyskusji podsumowującej spotkanie oprócz panelistek wzięły udział przedstawicielki organizacji pozarządowych. Rozmowy toczyły się wokół zagadnień edukacji pacjentów, wsparcia merytorycznego chorych i ich rodzin, a także profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi.

(inf.własne/PAP?Prezydent RP)

Ostatnio zmienianypiątek, 10 marzec 2017 15:26