Amazonki pokonały szczyty polskich gór na znak solidarności i wsparcia dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi

Trekking w Zakopanem w dniach 15-22 października b.r., którego zwieńczeniem było zdobycie Kasprowego Wierchu, zakończył tegoroczną edycję projektu „Razem przez góry - Amazonki zdobywają Tysięczniki”. Pokonywanie kolejnych szczytów ma symbolizować siłę i wolę życia – wspinaczki Amazonki dedykują kobietom z zaawansowanym rakiem piersi.

W trakcie akcji Amazonki kolejno zdobywały ponad 1000 metrowe górskie szczyty na trasie Gierałtów Stary, Karpacz, Iwonicz Zdrój

i Zakopane. Tegoroczna edycja trwała od lipca do października 2016 r., a w planach na kolejne lata są wejścia na szczyty, nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie.

Projekt powstał po to, aby dawać świadectwo innym pacjentom onkologicznym, że z chorobą nowotworową można żyć i wrócić do aktywności i zdrowia. Niesie nadzieję pacjentom i ich bliskim na lepsze jutro. Amazonki uczestniczące w trekkingach pokazują jak ważna jest aktywność fizyczna i ruch w procesie rehabilitacji po chorobie jak również utrzymaniu dobrego stanu zdrowia przez kolejne lata. – Jestem niezwykle dumna i pod ogromnym wrażeniem, że aż 180 Amazonek wzięło udział w tak pięknym i szczytnym przedsięwzięciu. Wyprawa oprócz jej symbolicznego charakteru była także formą motywacji dla samych Amazonek do dbania o kondycję i wzmacnianie organizmu po przebytym nowotworze – komentuje Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Amazonki, Zakopanem, październik 2016r.

Amazonki od ponad 20 lat promują aktywną rehabilitację poprzez uprawianie sportów, marsze, spacery, biegi. Jako pierwsze rozpoczęły profesjonalne zajęcia dla kobiet po leczeniu raka piersi, przywracające sprawność i niwelujące objawy obrzęku limfatycznego ręki. Krystyna Wechmann zainspirowana kompleksowym systemem opieki nad kobietami w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rozpoczęła przed laty wdrażanie podobnych rozwiązań w Klubach Amazonek oraz walczyła o zmiany w polskim systemie opieki zdrowotnej. Jej upór i nieugiętość doprowadziły m.in. do refundacji wyjazdów sanatoryjnych czy rękawów przeciwobrzękowych, organizacji corocznych zawodów łodzi smoczych wraz z symboliczną ceremonią kwiatową.

Sport i aktywność fizyczna chorych onkologicznie, która przed laty wydawała się być rzadkością, a nawet była odradzana przez lekarzy, obecnie jest sposobem na poprawę samopoczucia i szybszą regenerację. Usprawnia układ immunologiczny oraz zmienia perspektywę, daje poczucie sprawczości i decydowania nad własnym życiem, którego tak bardzo brakuje chorym po diagnozie raka.

Amazonki, Zakopanem, październik 2016r.

***
Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, to największa niekoalicyjna organizacja pacjencka z ponad 20-letnim doświadczeniem, która przed laty przecierała szlaki w walce ze wstydem i tabu choroby nowotworowej wśród kobiet. Zrzesza ponad 200 klubów (lokalnych stowarzyszeń Amazonek) działających we wszystkich województwach w kraju. Od wielu lat promuje i dba o najwyższe standardy opieki zdrowotnej w Polsce, szkoli rzesze Amazonek – Ochotniczek, które osobiście wspierają chore w szpitalach, domach oraz klubach. Cały czas działa na rzecz podnoszenia świadomości kobiet, mówi o roli czujności i profilaktyki onkologicznej, ale także odpowiedniej jakości życia w chorobie zarówno uleczalnej, jak i paliatywnej. Misją organizacji jest edukacja, opieka i wsparcie kobiet, które w swoim życiu doświadczyły raka piersi.

Dodatkowych informacji udziela:
Krystyna Wechmann – Prezes Federacji