Dlaczego należy badać stan receptorów hormonalnych?

Hormony to substancje, które są w naturalny sposób wytwarzane w organizmie. Mają one wpływ na wzrost i działanie różnych komórek. Na niektórych rodza­jach komórek raka piersi występuje duża liczba receptorów dla określonych hormonów. Ustalono, że są to receptory:

• estrogenowe (ER)
  • progesteronowe (PgR)

Zjawisko to może mieć wpływ na sposób wzrostu i czynność tych komórek nowotworowych.

Jeśli w Twoim przypadku stwierdzono, że komórki guza cechują się dużą liczbą recep­torów hormonalnych, to komórki te zostaną opisane w wyniku badania jako wykazu­jące dodatnią reakcję na obecność receptorów hormonalnych (lub dodatnią reakcję na obecność receptorów estrogenowych i lub progesteronowych).

Komórki guza wykazują dodatnią reakcję na obecność receptorów hormonalnych u około 2/3 kobiet chorych na raka piersi. Mówimy wówczas o raku hormonozależnym.

U kobiet chorych na hormonozależnego raka piersi stwierdza się bardzo dobrą odpowiedź na leczenie polegające na zmniejszeniu aktywności hormonów działających na guza. Takie leczenie nazywa się leczeniem hormonalnym.

Odpowiedź na leczenie hormonalne stwierdza się jedynie w przypadku raków, których komórki cechują się dużą liczbą receptorów hormonalnych. Dlatego wiedza o obecności lub braku receptorów hormonalnych w komórkach raka jest bardzo ważnym czynnikiem przy planowaniu leczenia.

Wybór rodzaju leczenia hormonalnego będzie zależał także od tego, czy przeszłaś już menopauzę, czy wciąż regularnie miesiączkujesz. Fakt ten ma wpływ na stęże­nie żeńskich hormonów płciowych naturalnie wytwarzanych przez Twój organizm.

Obecność lub brak receptorów hormonalnych bada się, stosując znaczniki, które łączą się z receptorami na powierzchni komórek raka znajdujących się w tkance pochodzącej z biopsji lub materiału pooperacyjnego.

Artykuł stanowi fragment poradnika „Warto wiedzieć więcej o swojej chorobie, aby z nią walczyć”.
Poradnik do pobrania: http://www.amazonkifederacja.pl/index.php/k2-frontpage/item/449-poradnik-warto-wiedziec-wiecej-o-swojej-chorobie.

Konsultacja merytoryczna: dr hab. n. med. Lubomir Bodnar.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 24 październik 2016 15:01